Przejdź do treści

W Cyferkowie – świat i teatr w dziecka głowie. Innowacyjne metody w edukacji matematycznej’

Opis warsztatów:

Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego: „W Cyferkowie – świat i teatr w dziecka głowie. Innowacyjne metody w edukacji matematycznej”, prezentują koncepcję programu „W Literkowie, Cyferkowie i Nutkowie – świat i teatr w mojej głowie” opublikowanego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN. Celem warsztatów jest zainspirowanie nauczycieli małymi formami teatralnymi i powiązanymi z nimi metodami terapeutycznymi, dzięki którym odbywa się uczenie „przy okazji” dobrej zabawy. Uczestnicy odkryją czym jest doskonalenie umiejętności na scenie codzienności z wykorzystaniem pośredników, którymi są maskotki obrazujące cyfry. Spotkają się z „edukacyjną magią” w wykonaniu inspirującej postaci, którą jest Królowa Matematyka. Warsztaty w sposób praktyczny ukazują siłę wyobraźni i moc trójwymiarowości w edukacji matematycznej, a także prezentują sposób realizacji kształcenia, który został zweryfikowany praktycznie i wyrósł na gruncie zaobserwowanych efektów dydaktycznych i wychowawczych.

Prowadzący o sobie:

Renata Pasymowska – nauczycielka dyplomowana edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 10 w Olsztynie, specjalistka w zakresie terapii pedagogicznej i reżyserii teatralnej, nauczycielka akademicka, edukatorka, posiadaczka honorowego tytułu „Primus Inter Pares”, autorka innowacji pedagogicznych dotyczących ortografii i edukacji matematycznej, w tym: „Programu nauczania ortografii w klasach I – III. Moi przyjaciele z Literkowa”, a także trzech podręczników dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „Moi przyjaciele z Literkowa w domu”, autorka programu nauczania edukacji wczesnoszkolnej „W Literkowie, Cyferkowie i Nutkowie – świat i teatr w mojej głowie” wraz ze scenariuszami zajęć, autorka poradnika metodycznego „W Cyferkowie. Witajcie w świecie Królowej Matematyki”, instruktorka koła teatralnego, laureatka nagród za reżyserię, ekspertka merytoryczna w projektach ORE, pomysłodawczyni maskotek do nauki ortografii i do edukacji matematycznej, Nauczyciel Roku 2022 na etapie powiatowym i wojewódzkim w Plebiscycie Edukacyjnym, nominowana do tytułu „Nauczyciel Roku 2024” w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo „Głos Nauczycielski” i MEN.

Iwona Wolny – nauczycielka dyplomowana edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 10 w Olsztynie. Specjalistka w zakresie terapii pedagogicznej. Posiada również kwalifikacje do nauczania historii. Od 32 lat pracuje z dziećmi w młodszym wieku szkolnym jako nauczyciel, wychowawca i terapeuta. Systematycznie wzbogaca swój warsztat pracy, doskonali swoje umiejętności w różnych obszarach kształcenia i wychowania, rozwija także kompetencje cyfrowe. Uczestniczy w różnorodnych szkoleniach, seminariach, warsztatach i konferencjach metodycznych. Między innymi ukończyła kurs „Soroban dla nauczycieli” zorganizowanym przez Akademię Sorobanu, Yupana – liczydło Inków wsparciem w edukacji matematycznej dzieci z klas I – III, a także szkolenie „Lekcja:Enter!”. Opracowała i zamieściła na platformie Lekcja Enter scenariusze zajęć „List do Anaruka” i „Audycja z ptasiego radia. Praca uczniów w oparciu o wiersz J. Tuwima –Ptasie radio – Ćwiczenia dykcyjne”. W ramach dzielenia się wiedzą prowadziła wielokrotnie lekcje dla studentów pedagogiki wczesnoszkolnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i sprawowała opiekę nad studentkami w ramach praktyk studenckich. Od wielu lat realizuje innowację pedagogiczną autorstwa Renaty Pasymowskiej pt.”W Cyferkowie. Witajcie w świecie Królowej Matematyki”, której celem jest wychowanie dziecka w duchu matematyki. Takiego dziecka, które patrzy i widzi, słucha i słyszy, w działaniu przeżywa, dzięki emocjom odkrywa, ma czas na myślenie, uczy się na własnych błędach, podejmuje się samokontroli, opisuje swoje działania i samodzielnie buduje matematyczną wiedzę. Lubi, gdy na lekcjach „coś” się dzieje.